stewiaStewia to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się jeden gatunek stewii Stevia rebaudiana. Roślina ta pochodzi z obszarów Ameryki Północnej i Południowej. W środowisku naturalnym zwykle osiąga 40–60 cm wysokości, w uprawie jednak może mieć nieco większe rozmiary. Stewia z wyglądu jest raczej niepozorna, ma niewielkie 3–5-centymetrowe liście i drobne, białe kwiaty.

Właściwości stewii

Stewia jest z powodzeniem wykorzystywana jako słodzik, dzięki wysokiej zawartości glikozydów stewiolowych. Związki te – dopuszczone do stosowania przez Unię Europejską w 2011 roku – są blisko 300-krotnie słodsze od cukru. Co jest równie ważne, stewiozydy nie zawierają kalorii. Spożywanie stewii pobudza apetyt, działa regenerująco na trzustkę, zwalcza nadciśnienie i oczywiście pomaga w walce z cukrzycą. Stosowana natomiast w formie maseczek i okładów pozytywnie wpływa na zanikanie trądziku, zamykanie porów, gojenie się ran oraz dezynfekuje skórę. Szczególnie ważne jest działanie stewii przy cukrzycy i sporym nadciśnieniu. Ta roślina nie ma kalorii. Ponadto działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Można i warto wspomagać nią leczenie egzemy czy zapalenia skóry. Ponadto zwalcza też bakterie przyczyniające się do próchnicy i stosowana jest u dzieci w profilaktyce stomatologicznej. Roślina ta odpowiednio przygotowana poprawia trawienie i przyspiesza leczenie ran. W zależności od tego, do czego chcemy ją zastosować, przygotowujemy wywar z suszonych lub świeżych liści.

stewiaZastosowanie stewii

Stewię można spożywać w różnej formie: proszku, tabletek, suszonych lub świeżych liści. Pozyskując surowiec z własnej uprawy stewii, warto pamiętać, że najbardziej wartościowe są liście i kwiaty (korzenie nie zawierają dobroczynnych związków). Świeże liście stewii można dodawać do potraw, sałatek i napojów, sproszkowane zaś mogą posłużyć jako słodzik. Glikozydy stewiolowe nie ulegają rozkładowi w wysokiej temperaturze (do 180 st. C), dlatego roślinę można wykorzystywać także do słodzenia soków i konfitur oraz do pieczenia.

Przez dawne plemiona Indian stewia była wykorzystywana do słodzenia napojów oraz jako składnik leków. W medycynie tradycyjnej roślina wspomagała też leczenie przeziębień i ran. Natomiast dla dzieci liście stewii były rodzajem słodyczy. To ciekawe, że kilogram liści suszonej stewii jest w stanie osłodzić tyle samo, co 15 kilogramów tradycyjnego cukru.

stewiaUprawa stewii

Na działce stewię sadzimy w maju. Ale dopiero w momencie, kiedy słońce dobrze nagrzeje ziemię. Wtedy roślina przyjmie się od razu. Bowiem nie znosi przymrozków i jeśli posadzimy ją zbyt wcześnie, możemy ją stracić.

Stewię bez problemu możemy też uprawiać w doniczkach, w domu. Pozwala na to mało rozwinięty system korzeniowy. Pamiętajmy, aby zmienić doniczkę wraz ze wzrostem rośliny. Stewia nie wymaga szczególnego nawożenia, ale ważne, by w początkowej fazie jej wzrostu podlewać ją płynnymi nawozami wieloskładnikowymi. To pobudzi roślinę do wzrostu.

Stewia nie ma zbyt dużych wymagań, co do rodzaju gleby. Najodpowiedniejszą dla niej jest gleba lekka. Jeśli chodzi o podlewanie rośliny, to nie lubi zbyt wilgotnego terenu. Dlatego należy podlewać ją zawsze z umiarem. Roślina ta jest wiotka i łatwo się łamie. Sadźmy ją w miejscu, gdzie będzie osłonięta przed silnymi podmuchami wiatru. Najbardziej wartościowe w tej roślinie są jej bardzo zielone liście, zebrane tuż przed jej kwitnięciem.