Imbir - właściwości lecznicze

Imbir i jego właściwości lecznicze

Imbir to przyprawa, która jeszcze niedawno kojarzyła się nam z piwem i ciasteczkami. W polskiej kuchni, używany był w postaci Imbir - właściwości leczniczesproszkowanej, dodawał smaku zazwyczaj flakom, pasztetowi z zająca i piernikowi.
Od kiedy świeży korzeń imbiru zaczął tanieć i łatwo go kupić nawet na straganie, wszyscy możemy korzystać z jego cudownych właściwości.

Aromatyczny korzeń imbiru można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. Może być dodatkiem do zup z dyni, z soczewicy lub pomidorowej. Doskonale nadaje się do potraw z roślin strączkowych, a także do wypieku chlebków i ciast. Najpopularniejsza i najprostsza jest oczywiście herbatka ze świeżo startym imbirem, miodem i cytryną, która doskonale rozgrzewa wychłodzony organizm. Można go również dodawać go kawy ponieważ łagodzi jej szkodliwe właściwości. Blisko spokrewniony z innymi przyprawami, ostryżem długim czyli kurkumą i kardamonem malabarskim.

Już w starożytnych Chinach imbir cieszył się dużym uznaniem i w zielniku stworzonym na użytek cesarza, został włączony do grona 120 roślin o „znaczeniu ministerialnym”, które łagodziły objawy różnych chorób.  

Jest przyprawą kojarzoną głównie z hinduskimi potrawami, ale wbrew pozorom nie pochodzi z Indii, właściwie nie wiadomo, skąd dokładnie jest. Prócz Azji znany jest na wyspach Oceanu Spokojnego, w Ameryce Południowej i Afryce.

Świeży korzeń imbiru zalecany jest między innymi przy:

  • przeziębieniach (awersja do zimna, dreszcze, lekka gorączka – imbir posiada właściwości przeciwzapalne),
  • wymiotach,
  • biegunce,
  • chorobie lokomocyjnej,
  • kaszlu z białą wydzieliną,
  • nudnościach.
  • zatruciach pokarmowych,
  • niestrawności,
  • bólach menstruacyjnych.

Imbir - właściwości leczniczeKorzeń imbiru działa napotnie w przypadku przeziębień, by wywołać pocenie Imbir - właściwości leczniczesię.Zewzględu na właściwości rozgrzewające i wzmagające krążenie krwi polecany jest osobom ociężałym i ospałym. Zalecany jest u osób z tendencją do zimnych, z bladą cerą, bladymi ustami dzięki swoim właściwościom pobudzania krążenia.

Związki chemiczne, które nadają imbirowi pikantny smak to głównie gingerol i szogaol, wydają się zmniejszać skurcze jelit, zobojętniają kwasy trawienne i hamują ośrodek wymiotny w mózgu. Lekarze często zalecają imbir dla zapobiegania nudnościom, ponieważ nie powoduje on senności, jak w przypadku leków chemicznych. Imbir stosowany był już nawet dla zmniejszenia nudności towarzyszących chemioterapii, a także pooperacyjnych.