dietaZdrowe odżywinie.

Wielu ludzi uważa, że maksymalne ograniczanie przyjmowanych kalorii jest najprostszym i najszybszym sposobem pozbycia się zbędnych kilogramów. Dlaczego więc często jest tak, że jemy naprawdę niewiele a waga stoi w miejscu jak zaczarowana? Każdy człowiek ma określone zapotrzebowanie na energie niezbędną w ciągu doby, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podstawowa przemiana materii określa nam ile kalorii w ciągu dnia potrzebujemy aby nasze serce mogło bić, abyśmy mogli oddychać, a masa mięśniowa mogła się regenerować. Wielkość ta zależy od wielu czynników w pierwszej kolejności od wieku, płci, stanu zdrowia, masy ciała, wzrostu. I tak, aby określić całkowite zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia musimy wziąć po uwagę procesy fizjologiczne, oraz naszą codzienna aktywność fizyczną.

Aby obliczyć całkowite zapotrzebowanie na kalorie musimy pomnożyć Resting Metabolic Rate (RMR) czyli spoczynkowy stopień metabolizmu przez współczynnik aktywności fizycznej właściwy dla naszego stylu życia i pracy (1,4- dla małej aktywności, 1,7 średnia aktywność, 2,0 duża aktywność).